TMEA Home Divisions & Regions Band Honor Band Entry List Classification
Entry List by Classification

Below is a list of Honor Band entries and results received as of 8/20/2014 at 11:19:22 PM. Results are available after the region/area hearings are complete and the information has been sent to TMEA.

Return to entry list by Area/Region.

For full Honor Band rules, click here.

To view and edit your entry, click here. To start a new entry, click here.

Class: 5A | 4A | 3A | 2A | 1A | 3C | 2C | 1C

Class 5A
AREA - A
Area A Hearing: Wednesday, June 25, 2014, Coppell HS, Coppell; Scott Mason, Host
Region 2
Region 2 Hearing: Wednesday, June 11, 2014, Fossil Ridge HS
Keller Central High School, Central HS, Keller ISD
Kevin McNulty, Director
Advance to Area

Wind Ensemble, Keller HS, Keller ISD
Mark McGahey, Director
Advance to Area

Wind Ensemble, Fossil Ridge HS, Keller ISD
Bradley Allen, Director

Ryan HS Wind Symphony, Ryan HS, Denton ISD
Edward Russell, Director

Timber Creek High School Band, Timber Creek HS, Keller ISD
Sonny Martinez, Director

Region 16
Region 16 Hearing: Wednesday, June 4, 2014, Frenship HS
Cooper Wind Symphony, Cooper HS, Abilene ISD
Clay Johnson, Director

Region 24
Region 24 Hearing: Friday, June 13, 2014, Wakeland HS
Wind Symphony, Flower Mound HS, Lewisville ISD
Brent Biskup and Jana Harvey, Director
Advance to Area   Advance to State

Wind Symphony, Marcus HS, Lewisville ISD
Amanda Drinkwater, Director
Advance to Area   Advance to State

Band, Lewisville HS, Lewisville ISD
Marty Courtney, Director

AREA - B
Area B Hearing: Thursday, June 26, 2014, Coppell HS, Coppell; Scott Mason, Host
Region 5
Region 5 Hearing: Saturday, June 7, 2014, Martin HS
Honors Band, Richland HS, Birdville ISD
Jason Bird, Director
Advance to Area   Advance to State

Haltom Symphonic Winds, Haltom HS, Birdville ISD
Greg Hull, Director
Advance to Area

Wind Symphony, James Bowie HS, Arlington ISD
Rumaldo Solis, Director

James Martin High School Wind Symphony, James Martin HS, Arlington ISD
David Carbone, Director

WInd Symphony, LD Bell HS, Hurst-Euless-Bedford ISD
Derek Mathews, Director

Mansfield High School Wind Ensemble, Mansfield HS, Mansfield ISD
William Ludlow, Director

Timberview HS Wind Symphony, Mansfield Timberview HS, Mansfield ISD
Paul Heuer, Director

Trinity High School Wind Ensemble, Trinity HS, Hurst-Euless-Bedford ISD
Mario Casanova, Director

Region 6
Region 6 Hearing: Monday, June 9, 2014, Permian HS
Lee High School Honor Band, Lee HS, Midland ISD
Randy Storie, Director
Advance to Area

Midland High School Honor Band, Midland HS, Midland ISD
Brian Collins, Director
Advance to Area

Central HS Honor Winds, Central HS, San Angelo ISD
Joel Ashbrook, Director

Region 7
Region 7 Hearing: Saturday, June 7, 2014, Aledo High School
Wind Ensemble, Paschal HS, Fort Worth ISD
Bryan Wright, Director
Advance to Area

Wind Symphony, Weatherford HS, Weatherford ISD
James Buckner, Director
Advance to Area

Region 22
Region 22 Hearing: Saturday, June 14, 2014, Del Valle HS @ 1pm
Coronado High School Wind Symphony, Coronado HS, El Paso ISD
Mark Saenz, Director
Advance to Area   Advance to State

AREA - C
Area C Hearing: Friday, June 27, 2014, Coppell HS, Coppell; Scott Mason, Host
Region 3
Region 3 Hearing: Tuesday, June 10, 2014, Poteet HS
Symphonic Band I, Berkner HS, Richardson ISD
Frank Troyka, Director
Advance to Area   Advance to State

Rowlett HS Wind Symphony, Rowlett HS, Garland ISD
Phillip Alvarado, Director
Advance to Area

Wind Ensemble, JJ Pearce HS, Richardson ISD
Gregory Hames, Director

Wind Symphony, John Horn HS, Mesquite ISD
Todd Burke, Director

Lake Highlands HS Wind Ensemble, Lake Highlands HS, Richardson ISD
Jeffrey Bradford, Director

Wind Ensemble, North Mesquite HS, Mesquite ISD
Jeffrey Jones, Director

Wind Symphony, Richardson HS, Richardson ISD
Tim Linley, Director

Wind Ensemble, Rockwall HS, Rockwall ISD
Chris Kosterman, Director

Wind Ensemble, Rockwall-Heath HS, Rockwall ISD
Andrew Tucker, Director

Wind Ensemble, Sachse HS, Garland ISD
Chuck Moon, Director

Region 21
Region 21 Hearing: Tuesday, June 10, 2014, Bullard HS
Longview High School Wind Ensemble, Longview HS, Longview ISD
Louis Robinett, Director
Advance to Area

Region 25
Region 25 Hearing: Thursday, June 12, 2014, Wylie High School
Honors Band, McKinney Boyd HS, McKinney ISD
Joe Nunez, Director
Advance to Area   Advance to State

Plano East Senior High Wind Ensemble, Plano East HS, Plano ISD
Evelio Villarreal, Director
Advance to Area

McKinney High School Symphonic Wind Ensemble, McKinney HS, McKinney ISD
Ken Ringel, Director

Plano West Senior High Wind Ensemble, Plano West SH, Plano ISD
James Hannah, Director

AREA - D
Area D Hearing: Thursday, June 26, 2014, Spring HS; Gabe Musella, Host (Date Revised)
Region 9
Region 9 Hearing: Tuesday, June 10, 2014, Klein Oak High School
Wind Ensemble, Dekaney HS, Spring ISD
Trent Cooper, Director
Advance to Area

Spring Wind Ensemble, Spring HS, Spring ISD
Gabriel Musella, Director
Advance to Area

Wind Ensemble, College Park HS, Conroe ISD
Charlotte Royall, Director

Wind Ensemble, Klein Oak HS, Klein ISD
Todd Clearwater, Director

Wind Ensemble, Oak Ridge HS, Conroe ISD
Dana Pradervand, Director

Region 20
Region 20 Hearing: Monday, June 9, 2014, Duncanville HS
Coppell High School Honor Band, Coppell HS, Coppell ISD
Scott Mason, Director
Advance to Area   Advance to State

Duncanville HS Wind Ensemble, Duncanville HS, Duncanville ISD
Jeffrey King, Director
Advance to Area   Advance to State

Wind Ensemble, MacArthur HS, Irving ISD
Darrin Duff, Director

Midlothian High School Wind Ensemble, Midlothian HS, Midlothian ISD
Larry Doran, Director

Region 26
Region 26 Hearing: Thursday, June 12, 2014, Stony Point High School
Cedar Ridge HS Wind Ensemble, Cedar Ridge HS, Round Rock ISD
Mark Calima, Director
Advance to Area

Wind Ensemble, Round Rock HS, Round Rock ISD
David Mobley, Director
Advance to Area

Wind Ensemble, Lake Travis HS, Lake Travis ISD
Richard Hicks, Director

Honors Band, Westwood HS, Round Rock ISD
Jack Green, Director

AREA - E
Area E Hearing: Thursday, June 26, 2014, Canyon HS, New Braunfels; Jason Adam, Host (Date Revised)
Region 11
Region 11 Hearing: Saturday, June 14, 2014, Brennan High School
Symphonic Winds, Brandeis HS, Northside (San Antonio) ISD
Richard Herrera, Director
Advance to Area

Tom C. Clark Wind Ensemble, Clark HS, Northside (San Antonio) ISD
Kevin Russell, Director
Advance to Area

John Jay High School Band, Jay HS, Northside (San Antonio) ISD
Frank Lozano, Director

O'Connor HS Symphonic Winds, O'Connor HS, Northside (San Antonio) ISD
Roland Sandoval, Director

Region 12
Region 12 Hearing: Thursday, June 12, 2014, Johnson HS
Wind Ensemble, Claudia Taylor Johnson HS, North East ISD
Jarrett Lipman, Director
Advance to Area   Advance to State

Reagan Wind Ensemble, Reagan HS, North East ISD
Levi Chavis, Director
Advance to Area   Advance to State

Wind Ensemble, Canyon HS, Comal ISD
Jason Adam, Director

Wind Ensemble, Churchill HS, North East ISD
Tony Ruiz, Director

Douglas MacArthur Symphonic Band, Douglas MacArthur HS, North East ISD
James Ragsdale, Director

Wind Ensemble, Madison HS, North East ISD
Philip Flynn, Director

Wind Ensemble, Steele HS, Schertz-Cibolo-Universal City ISD
Steven Deater, Director

Region 18
Region 18 Hearing: Tuesday, June 10, 2014, Anderson High School
Bowie Wind Ensemble I, Bowie HS, Austin ISD
Kimberly Shuttlesworth, Director
Advance to Area

Westlake Wind Ensemble, Westlake HS, Eanes ISD
Kerry Taylor, Director
Advance to Area

Wind Ensemble, Anderson HS, Austin ISD
Ryan Zysk, Director

Wind Ensemble, Hendrickson HS, Pflugerville ISD
Garth Gundersen, Director

Pflugerville HS Wind Ensemble, Pflugerville HS, Pflugerville ISD
O.D. Wilson, Director

Region 27
Region 27 Hearing: Friday, June 6, 2014, Cypress Ranch High School Band Hall
Jersey Village HS Symphonic I Band, Jersey Village HS, Cypress-Fairbanks ISD
Brett Nelson, Director
Advance to Area

Symphonic Band, Langham Creek HS, Cypress-Fairbanks ISD
Gloria Ramirez, Director
Advance to Area

Symphonic Band, Cy-Fair HS, Cypress-Fairbanks ISD
Mark Veenstra, Director

Symphonic Band, Cypress Creek HS, Cypress-Fairbanks ISD
Brian Drake, Director

Cypress Falls Symphonic Band, Cypress Falls HS, Cypress-Fairbanks ISD
Shawn McAnear, Director

Symphonic Band, Cypress Ranch HS, Cypress-Fairbanks ISD
Russell Holcombe, Director

Cypress Springs Symphonic Band, Cypress Springs HS, Cypress-Fairbanks ISD
Justin Smith, Director

AREA - F
Area F Hearing: Friday, June 27, 2014, Spring HS; Gabe Musella, Host (Date Revised)
Region 10
Region 10 Hearing: Tuesday, June 10, 2014, Lumberton HS
Wind Ensemble, Sterling HS, Goose Creek ISD
Richard Clem, Director

Region 17
Region 17 Hearing: Tuesday, June 10, 2014, Pearland HS
Clear Lake HS Band, Clear Lake HS, Clear Creek ISD
John Pearce, Director
Advance to Area   Advance to State

Wind Ensemble, Pearland HS, Pearland ISD
Joseph Munoz, Director
Advance to Area

Wind Ensemble, Clear Brook HS, Clear Creek ISD
Mike Ary, Director

Dickinson HS Band, Dickinson HS, Dickinson ISD
Trevor Braselton, Director

Region 19
Region 19 Hearing: Monday, June 9, 2014, North Shore Senior HS
Deer Park High School, Deer Park HS, Deer Park ISD
Gary Hebert, Director
Advance to Area

Wind Ensemble, Dobie HS, Pasadena ISD
Kevin Erickson, Director
Advance to Area

Wind Ensemble, Kingwood HS, Humble ISD
Destry Balch, Director

Wind Ensemble, Rayburn HS, Pasadena ISD
Jeff Embrey, Director

Region 23
Region 23 Hearing: Monday, June 9, 2014, Mayde Creek HS
Wind Symphony, Seven Lakes HS, Katy ISD
Damon Archer, Director
Advance to Area   Advance to State

Wind Ensemble, Morton Ranch HS, Katy ISD
Kyle Coleman, Director
Advance to Area

AREA - G
Area G Hearing: Friday, June 27, 2014, Canyon HS, New Braunfels; Jason Adam, Host (Date Revised)
Region 13
Region 13 Hearing: Wednesday, June 11, 2014, Dulles Middle School
Symphonic Band, Clements HS, Fort Bend ISD
Daniel Galloway, Director
Advance to Area   Advance to State

Honor Band, Dulles HS, Fort Bend ISD
Joe Pruitt, Director
Advance to Area

Wind Ensemble, Travis HS, Fort Bend ISD
Josafat Jaime, Director

Region 14
Region 14 Hearing: Tuesday, June 17, 2014, Flour Bluff HS
Wind Symphony, Alexander HS, United ISD
Jose Valenzuela, Director
Advance to Area

United H.S. Wind Ensemble, United HS, United ISD
John Mallon, Director
Advance to Area

Region 15
Region 15 Hearing: Wednesday, June 11, 2014, Edinburg HS
Wind Ensemble, Edinburg North HS, Edinburg ISD
Chad Dempsey, Director
Advance to Area

McAllen HS Wind Ensemble, McAllen HS, McAllen ISD
Jim Egger, Director
Advance to Area

Wind Ensemble, Mcallen Memorial Hs, McAllen ISD
Eric Donalson, Director

Region 28
Region 28 Hearing: Thursday, June 12, 2014, Harlingen CISD Performing Arts Center (Blue Room)
Lopez Symphonic Band, Lopez HS, Brownsville ISD
George Trevino, Director
Advance to Area   Advance to State

Harlingen High School Honors Band, Harlingen HS, Harlingen ISD
Ronnie Rios, Director
Advance to Area

Wind Ensemble, Hanna HS, Brownsville ISD
Dennis Ewing, Director

Harlingen South Wind Ensemble, Harlingen HS South, Harlingen ISD
Shane Shinsato, Director

Wind Ensemble, Veterans Memorial HS, Brownsville ISD
Elizabeth Stone, Director

Class: 5A | 4A | 3A | 2A | 1A | 3C | 2C | 1C

Class 3A
AREA - A
Area A Hearing: Wednesday, June 25, 2014, Coppell HS, Coppell; Scott Mason, Host
Region 1
Region 1 Hearing: Thursday, June 5, 2014, Hereford HS
Pampa HS Band, Pampa HS, Pampa ISD
Joe Barrow, Director
Advance to Area

Region 2
Region 2 Hearing: Wednesday, June 11, 2014, Fossil Ridge HS
Argyle Wind Ensemble, Argyle HS, Argyle ISD
Kathy Johnson, Director
Advance to Area   Advance to State

Krum Wind Ensemble, Krum HS, Krum ISD
Carol Turner, Director
Advance to Area

AHS Symphonic Band, Aubrey HS, Aubrey ISD
Ronald Chapman, Director

Region 16
Region 16 Hearing: Wednesday, June 4, 2014, Frenship HS
Lubbock-Cooper Varstiy Band, Lubbock-Cooper HS, Lubbock-Cooper ISD
John Mayo, Director

Region 24
Region 24 Hearing: Friday, June 13, 2014, Wakeland HS
Lone Star High School Wind Symphony, Lone Star HS, Frisco ISD
Timothy Golden, Director
Advance to Area   Advance to State

Wind Ensemble, Ranchview HS, Carrollton-Farmers Branch ISD
Jesse Showalter, Director
Advance to Area

AREA - B
Area B Hearing: Thursday, June 26, 2014, Coppell HS, Coppell; Scott Mason, Host
Region 6
Region 6 Hearing: Monday, June 9, 2014, Permian HS
Honor Band, Big Spring HS, Big Spring ISD
Rocky Harris, Director
Advance to Area   Advance to State

Region 7
Region 7 Hearing: Saturday, June 7, 2014, Aledo High School
Kennedale High School Symphonic Band, Kennedale HS, Kennedale ISD
Erol Oktay, Director
Advance to Area   Advance to State

Glen Rose Symphonic Band, Glen Rose HS, Glen Rose ISD
Ray Portillo, Director
Advance to Area

Alvarado HS Symphonic Band, Alvarado HS, Alvarado ISD
Patrick Dietz, Director

Castleberry High School Wind Ensemble, Castleberry HS, Castleberry ISD
David Daniel, Director

Springtown Honors Band, Springtown HS, Springtown ISD
Christopher McLellan, Director

Symphonic Band, Stephenville HS, Stephenville ISD
Michael Childs, Director

Region 22
Region 22 Hearing: Saturday, June 14, 2014, Del Valle HS @ 1pm
Mountain View High School Band, Mountain View HS, Clint ISD
Alma Beach, Director

AREA - C
Area C Hearing: Friday, June 27, 2014, Coppell HS, Coppell; Scott Mason, Host
Region 3
Region 3 Hearing: Tuesday, June 10, 2014, Poteet HS
Kaufman High School Symphonic band, Kaufman HS, Kaufman ISD
John Mize, Director
Advance to Area

Region 4
Region 4 Hearing: Tuesday, June 10, 2014, TBA
North Lamar Symphonic Band, North Lamar HS, North Lamar ISD
Randy Jones, Director
Advance to Area   Advance to State

Region 21
Region 21 Hearing: Tuesday, June 10, 2014, Bullard HS
Henderson Varsity Band, Henderson HS, Henderson ISD
Tommy Moore, Director
Advance to Area   Advance to State

Athens High School Band, Athens HS, Athens ISD
Rusty Lay, Director
Advance to Area

Bullard HS Band, Bullard HS, Bullard ISD
Gary Jordan, Director

Region 25
Region 25 Hearing: Thursday, June 12, 2014, Wylie High School
Princeton HS Wind Ensemble, Princeton HS, Princeton ISD
Brandon Brewer, Director
Advance to Area

AREA - D
Area D Hearing: Thursday, June 26, 2014, Spring HS; Gabe Musella, Host (Date Revised)
Region 8
Region 8 Hearing: Monday, June 9, 2014, Bryan HS
The Pride of the Blue Symphonic Band, Robinson HS, Robinson ISD
Robert Vetter, Director   Advance to State

China Spring Wind Ensemble, China Spring HS, China Spring ISD
Pam Hyatt, Director

Region 9
Region 9 Hearing: Tuesday, June 10, 2014, Klein Oak High School
Cleveland High School Wind Ensemble, Cleveland HS, Cleveland ISD
Kristy Jones, Director
Advance to Area   Advance to State

AREA - E
Area E Hearing: Thursday, June 26, 2014, Canyon HS, New Braunfels; Jason Adam, Host (Date Revised)
Region 11
Region 11 Hearing: Saturday, June 14, 2014, Brennan High School
Boerne High School Wind Ensemble, Boerne HS, Boerne ISD
Franklin Foster, Director
Advance to Area   Advance to State

Pleasanton HS Wind Ensemble, Pleasanton HS, Pleasanton ISD
Ralph Unger, Director

Region 12
Region 12 Hearing: Thursday, June 12, 2014, Johnson HS
La Vernia Wind Ensemble, La Vernia HS, La Vernia ISD
Stacy Clark, Director
Advance to Area   Advance to State

Canyon Lake HS Symphonic Band, Canyon Lake HS, Comal ISD
Mark Watley, Director
Advance to Area

Region 27
Region 27 Hearing: Friday, June 6, 2014, Cypress Ranch High School Band Hall
Bellville High School Band, Bellville HS, Bellville ISD
John Pritchett, Director
Advance to Area   Advance to State

AREA - F
Area F Hearing: Friday, June 27, 2014, Spring HS; Gabe Musella, Host (Date Revised)
Region 10
Region 10 Hearing: Tuesday, June 10, 2014, Lumberton HS
Symphonic Band, Bridge City HS, Bridge City ISD
Russell Tipton, Director
Advance to Area   Advance to State

AREA - G
Area G Hearing: Friday, June 27, 2014, Canyon HS, New Braunfels; Jason Adam, Host (Date Revised)
Region 14
Region 14 Hearing: Tuesday, June 17, 2014, Flour Bluff HS
H.M. King Honors Band, H.M. King HS, Kingsville ISD
Rolando Molina, Director
Advance to Area   Advance to State

West Oso Symphonic, West Oso HS, West Oso ISD
Carl Melton, Director
Advance to Area

Region 15
Region 15 Hearing: Wednesday, June 11, 2014, Edinburg HS
Grulla High School Honor Band, Grulla HS, Rio Grande City ISD
Oscar Gonzalez, Director
Advance to Area

Symphonic Band, Hidalgo HS, Hidalgo ISD
Jorge Lozano, Director
Advance to Area

Region 28
Region 28 Hearing: Thursday, June 12, 2014, Harlingen CISD Performing Arts Center (Blue Room)
Wind Ensemble, Port Isabel HS, Point Isabel ISD
Scott Hartsfield, Director
Advance to Area   Advance to State

Rio Hondo High School Honors Band, Rio Hondo HS, Rio Hondo ISD
John Garza, Director
Advance to Area

Class: 5A | 4A | 3A | 2A | 1A | 3C | 2C | 1C

Class 1A
AREA - A
Area A Hearing: Wednesday, June 25, 2014, Coppell HS, Coppell; Scott Mason, Host
Region 1
Region 1 Hearing: Thursday, June 5, 2014, Hereford HS
Panhandle High School Band, Panhandle ISD, Panhandle ISD
Kyle McDonald, Director
Advance to Area   Advance to State

White Deer HS Concert Band, White Deer HS, White Deer ISD
Jeff Witcher, Director
Advance to Area

Rocket Regiment, Wellington HS, Wellington ISD
Justin Mixon, Director

Region 6
Region 6 Hearing: Monday, June 9, 2014, Permian HS
Forsan High School Band, Forsan HS, Forsan ISD
Jim Rhodes, Director
Advance to Area   Advance to State

Region 16
Region 16 Hearing: Wednesday, June 4, 2014, Frenship HS
Lion Pride Band, New Deal HS, New Deal ISD
James Nance, Director
Advance to Area   Advance to State

Tahoka 3-D Band, Tahoka HS, Tahoka ISD
Carroll Rhodes, Director
Advance to Area

AREA - C
Area C Hearing: Friday, June 27, 2014, Coppell HS, Coppell; Scott Mason, Host
Region 2
Region 2 Hearing: Wednesday, June 11, 2014, Fossil Ridge HS
Knox City High School, Knox City HS, Knox City-O'Brien ISD
Mark Tucker, Director
Advance to Area   Advance to State

Munday HS Symphonic Band, Munday ISD, Munday ISD
Trey Singleton, Director
Advance to Area

Olney HS Symphonic Band, Olney HS, Olney ISD
Rodney Bennett, Director

Region 25
Region 25 Hearing: Thursday, June 12, 2014, Wylie High School
Honeygrove, Honey Grove HS, Honey Grove ISD
Dennis Syring, Director
Advance to Area   Advance to State

AREA - D
Area D Hearing: Thursday, June 26, 2014, Spring HS; Gabe Musella, Host (Date Revised)
Region 7
Region 7 Hearing: Saturday, June 7, 2014, Aledo High School
Junction High School Band, Junction HS, Junction ISD
John Martinez, Director
Advance to Area

Region 8
Region 8 Hearing: Monday, June 9, 2014, Bryan HS
Italy High School Band, Italy HS, Italy ISD
Jesus Perez, Director
Advance to Area   Advance to State

Valley Mills High School Band, Valley Mills HS, Valley Mills ISD
Jon Schriver, Director
Advance to Area   Advance to State

Kerens HS Band, Kerens HS, Kerens ISD
Brian Smetzer, Director

Region 18
Region 18 Hearing: Tuesday, June 10, 2014, Anderson High School
Weimar High School Band, Weimar HS, Weimar ISD
John Stuart, Director

Region 26
Region 26 Hearing: Thursday, June 12, 2014, Stony Point High School
Somerville High School Band, Somerville HS, Somerville ISD
Carl Idlebird, Director
Advance to Area   Advance to State

AREA - F
Area F Hearing: Friday, June 27, 2014, Spring HS; Gabe Musella, Host (Date Revised)
Region 21
Region 21 Hearing: Tuesday, June 10, 2014, Bullard HS
Concert Band, Shelbyville HS, Shelbyville ISD
Shaka Hawkins, Director
Advance to Area   Advance to State

Timpson High School Band, Timpson HS, Timpson ISD
Rhonda Cates, Director
Advance to Area   Advance to State

AREA - G
Area G Hearing: Friday, June 27, 2014, Canyon HS, New Braunfels; Jason Adam, Host (Date Revised)
Region 11
Region 11 Hearing: Saturday, June 14, 2014, Brennan High School
Harper High School Band, Harper HS, Harper ISD
Charles Sander, Director
Advance to Area   Advance to State

Class: 5A | 4A | 3A | 2A | 1A | 3C | 2C | 1C

Class 1C
AREA - A
Area A Hearing: Wednesday, June 25, 2014, Coppell HS, Coppell; Scott Mason, Host
Region 1
Region 1 Hearing: Thursday, June 5, 2014, Hereford HS
Tulia Junior High Maroon Band, Tulia JH, Tulia ISD
William Batchelor, Director

Region 2
Region 2 Hearing: Wednesday, June 11, 2014, Fossil Ridge HS
Holliday MS Honors Band, Holliday MS, Holliday ISD
Byron Alsup, Director
Advance to Area

Region 16
Region 16 Hearing: Wednesday, June 4, 2014, Frenship HS
Maroon Honors Band, Littlefield JH, Littlefield ISD
Anna Muela, Director
Advance to Area   Advance to State

Shallowater Symphonic Band, Shallowater MS, Shallowater ISD
Tammy Summersgill, Director
Advance to Area   Advance to State

AREA - B
Area B Hearing: Thursday, June 26, 2014, Coppell HS, Coppell; Scott Mason, Host
Region 6
Region 6 Hearing: Monday, June 9, 2014, Permian HS
Symphonic Band, Reagan County MS, Reagan County ISD
Christopher Cooper, Director
Advance to Area   Advance to State

Region 7
Region 7 Hearing: Saturday, June 7, 2014, Aledo High School
Colt Band, Sonora MS, Sonora ISD
David Andrus, Director
Advance to Area   Advance to State

AREA - C
Area C Hearing: Friday, June 27, 2014, Coppell HS, Coppell; Scott Mason, Host
Region 4
Region 4 Hearing: Tuesday, June 10, 2014, TBA
Sabine MS Band, Sabine MS, Sabine ISD
Ronnie Godfrey, Director
Advance to Area   Advance to State

Elysian Fields Middle School Band, Elysian Fields MS, Elysian Fields ISD
Diane Shelton, Director

Redwater 7th Grade Band, Redwater ISD, Redwater ISD
Savanna Coburn, Director

Redwater JH 8th grade band, Redwater JH, Redwater ISD
Matthew Kennan, Director

Region 25
Region 25 Hearing: Thursday, June 12, 2014, Wylie High School
Howe Middle School Band, Howe MS, Howe ISD
Michael Marsh, Director
Advance to Area   Advance to State

AREA - D
Area D Hearing: Thursday, June 26, 2014, Spring HS; Gabe Musella, Host (Date Revised)
Region 20
Region 20 Hearing: Monday, June 9, 2014, Duncanville HS
Travis Academy Band, Travis MS, Dallas ISD
Randy McCann, Director
Advance to Area   Advance to State

AREA - E
Area E Hearing: Thursday, June 26, 2014, Canyon HS, New Braunfels; Jason Adam, Host (Date Revised)
Region 11
Region 11 Hearing: Saturday, June 14, 2014, Brennan High School
Jourdanton JH 8th Grade Band, Jourdanton JH, Jourdanton ISD
Babatunde Onibudo, Director
Advance to Area   Advance to State

Region 12
Region 12 Hearing: Thursday, June 12, 2014, Johnson HS
Randolph MS Band, Randolph HS, Randolph Field ISD
Stephen Giovanoni, Director
Advance to Area   Advance to State

AREA - F
Area F Hearing: Friday, June 27, 2014, Spring HS; Gabe Musella, Host (Date Revised)
Region 10
Region 10 Hearing: Tuesday, June 10, 2014, Lumberton HS
Anahuac Middle School Honors Band, Anahuac MS, Anahuac ISD
Kara Phillips, Director
Advance to Area   Advance to State

Kountze Middle School Band, Kountze MS, Kountze ISD
William Long, Director

Mauriceville MS Symphonic Band, Mauriceville MS, Little Cypress-Mauriceville ISD
Kathy Smith, Director

AREA - G
Area G Hearing: Friday, June 27, 2014, Canyon HS, New Braunfels; Jason Adam, Host (Date Revised)
Region 14
Region 14 Hearing: Tuesday, June 17, 2014, Flour Bluff HS
Mathis MS Symphonic Band, Mathis MS, Mathis ISD
Miguel Cabrera, Director
Advance to Area   Advance to State

Falfurrias JH Symphonic Band, Falfurrias JH, Brooks County ISD
Alfonso Saenz, Director

Region 15
Region 15 Hearing: Wednesday, June 11, 2014, Edinburg HS
Brewster School Concert Band, Brewster School, Edinburg ISD
Luis Reyes, Director
Advance to Area   Advance to State