COVID-19 Updates

All in-person TMEA meetings and events are suspended for the remainder of the school year. For the latest updates, go to the COVID-19 Updates page. The information on the COVID-19 webpage supersedes any standard program information presented on this website.

2020 Band Area Record
01/11/2020 - TMEA - Note:
Results retrieved on 6/2/2020 at 10:44:06 PM
Piccolo - Zone 1
The entire listening, tabulation, and posting was completed at 3:25 pm on 1/12/2020.
Section - Audition ID Rank Name School - Class Track Class Advance Organization Chair
Piccolo - B 1 Sandesh Puri Connally HS - 5A 5A All-State 5A All-State 1
Piccolo - H 2 Lauren Davis McKinney North HS - 5A 5A All-State 5A All-State 2
Piccolo - A 3 Kaitlyn Cox Wylie HS - 5A 5A All-State 5A All-State 3
Piccolo - E 4 Jocelyn Renteria Birdville HS - 5A 5A
Piccolo - C 5 Megan Pruitt Friendswood HS - 5A 5A
Piccolo - D 6 Viviana Infante Porter HS - 5A 5A
Piccolo - F 7 Dian Liu LBJ HS - 5A 5A
Piccolo - G 8 Jazmine Wade Vidor HS - 5A 5A
Oboe - Zone 1
The entire listening, tabulation, and posting was completed at 3:25 pm on 1/12/2020.
Section - Audition ID Rank Name School - Class Track Class Advance Organization Chair
Oboe - F 1 Joshua Jung Centennial HS - 5A 5A All-State 5A All-State 1
Oboe - G 2 Enrique Arellano College Station HS - 5A 5A All-State 5A All-State 2
Oboe - B 3 Faustina Beltran Rouse HS - 5A 5A All-State 5A All-State 3
Oboe - E 4 Emma Ball Lovejoy HS - 5A 5A All-State 5A All-State 4
Oboe - A 5 Julia Frank Randall HS - 5A 5A All-State 5A All-State 5
Oboe - H 6 Angie Martinez Roma HS - 5A 5A All-State 5A All-State 6
Oboe - C 7 Adamaris Mota Cleveland HS - 5A 5A
Oboe - D 8 Abiel Ferrin Waltrip HS - 5A 5A
English Horn - Zone 1
The entire listening, tabulation, and posting was completed at 3:25 pm on 1/12/2020.
Section - Audition ID Rank Name School - Class Track Class Advance Organization Chair
English Horn - G 1 Luke Hatch Vista Ridge HS - 6A 6A All-State All-State Assigned 1
English Horn - D 2 Lauren Hanifan Hebron HS - 6A 6A All-State All-State Assigned 2
English Horn - E 3 Francisco Rubio Duncanville HS - 6A 6A All-State All-State Assigned 3
English Horn - H 4 James Laase Shadow Creek HS - 5A 6A All-State All-State Assigned 4
English Horn - F 5 Samidha Menon Coppell HS - 6A 6A All-State All-State Assigned 5
English Horn - B 6 Vivian Cai Coronado HS - 6A 6A All-State All-State Assigned 6
English Horn - C 7 Annika Becker Cypress Woods HS - 6A 6A
English Horn - A 8 Angela Estrada Lopez HS - 5A 6A
Eb Clarinet - Zone 1
The entire listening, tabulation, and posting was completed at 3:25 pm on 1/12/2020.
Section - Audition ID Rank Name School - Class Track Class Advance Organization Chair
Eb Clarinet - A 1 Samuel Shin Creekview HS - 5A 5A All-State 5A All-State 1
Eb Clarinet - C 2 Isai Martinez Pace HS - 5A 5A All-State 5A All-State 2
Eb Clarinet - D 3 Shane Uhl Lovejoy HS - 5A 5A All-State 5A All-State 3
Eb Clarinet - B 4 Faith Perry Friendswood HS - 5A 5A
Eb Clarinet - E 5 Alejandro Dhuperoir Weiss HS - 5A 5A
Eb Clarinet - F 6 Makenzie James Glenn HS - 5A 5A
Eb Clarinet - G 7 Christina Powell Brenham HS - 5A 5A
Eb Clarinet - H 8 Madison Warren Cooper HS - 5A 5A
Alto Clarinet - Zone 1
The entire listening, tabulation, and posting was completed at 3:25 pm on 1/12/2020.
Section - Audition ID Rank Name School - Class Track Class Advance Organization Chair
Alto Clarinet - D 1 Caitlin Richardson Waxahachie HS - 6A 6A All-State All-State Assigned 1
Alto Clarinet - E 2 Sheyla Ruiz Roma HS - 5A 6A
Alto Clarinet - F 3 Suchir Dhurjati Flower Mound HS - 6A 6A
Alto Clarinet - G 4 Audrey Lingan Westlake HS - 6A 6A
Alto Clarinet - A 5 Xeyness Rose Oak Ridge HS - 6A 6A
Alto Clarinet - H 6 Laura Pearson Timber Creek HS - 6A 6A
Alto Clarinet - C 7 Connor Brown Seven Lakes HS - 6A 6A
Alto Clarinet - B 8 Jasmine Candelaria Del Valle HS - 5A 6A
Contra-Bass - Zone 1
The entire listening, tabulation, and posting was completed at 3:25 pm on 1/12/2020.
Section - Audition ID Rank Name School - Class Track Class Advance Organization Chair
Contra-Bass - E 1 Evangelo Pallanes Birdville HS - 5A 5A All-State 5A All-State 1
Contra-Bass - A 2 Kailey Lopez Roma HS - 5A 5A All-State 5A All-State 2
Contra-Bass - B 3 Jigrat Chahal Friendswood HS - 5A 5A All-State 5A All-State 3
Contra-Bass - D 4 Christian Rushin Plainview HS - 5A 5A
Contra-Bass - H 5 Taylor Durrenberger Willis HS - 5A 5A
Contra-Bass - F 6 Alyssa Loving Hallsville HS - 5A 5A
Contra-Bass - C 7 Nantzi Huffman Greenville HS - 5A 5A
Contra-Bass - G 8 Landon Vogt Seguin HS - 5A 5A
Contra-Bassoon - Zone 1
The entire listening, tabulation, and posting was completed at 3:25 pm on 1/12/2020.
Section - Audition ID Rank Name School - Class Track Class Advance Organization Chair
Contra-Bassoon - L 1 Andrew Keady Carroll Senior HS - 6A 6A All-State All-State Assigned 1
Contra-Bassoon - K 2 Leyla Rivera Lopez HS - 5A 6A All-State All-State Assigned 2
Contra-Bassoon - P 3 Jayce Overton Mansfield HS - 6A 6A All-State All-State Assigned 3
Contra-Bassoon - C 4 Emily Okamura Pearce HS - 6A 6A All-State All-State Assigned 4
Contra-Bassoon - J 5 Katie Hester Keller HS - 6A 6A All-State All-State Assigned 5
Contra-Bassoon - E 6 Maia Pipkin Prosper HS - 6A 6A All-State All-State Assigned 6
Contra-Bassoon - N 7 Hunter Mauer Vista Ridge HS - 6A 6A
Contra-Bassoon - O 8 Anthony Munoz Rockwall-Heath HS - 6A 6A
Contra-Bassoon - A 9 Connor Yesh Round Rock HS - 6A 6A
Contra-Bassoon - G 10 Wei-Jen See Plano West Sr HS - 6A 6A
Contra-Bassoon - M 11 Logan Lehmann Reagan HS - 6A 6A
Contra-Bassoon - D 12 Audrey Speerry McKinney Boyd HS - 6A 6A
Contra-Bassoon - B 13 Owen Chance Anderson HS - 6A 6A
Contra-Bassoon - H 14 Patrick Bellville Trinity HS - 6A 6A
Contra-Bassoon - F 15 Lila Tamburrano Anderson HS - 6A 6A
Contra-Bassoon - I 16 Alexis Mathew Berkner HS - 6A 6A
Tenor Saxophone - Zone 1
The entire listening, tabulation, and posting was completed at 3:25 pm on 1/12/2020.
Section - Audition ID Rank Name School - Class Track Class Advance Organization Chair
Tenor Saxophone - E 1 Jose Sanchez Rio Grande City HS - 5A 5A All-State 5A All-State 1
Tenor Saxophone - D 2 Gurnoor Narula Liberty HS - 5A 5A All-State 5A All-State 2
Tenor Saxophone - F 3 Gavin Joiner Bridge City HS - 4A 5A All-State 5A All-State 3
Tenor Saxophone - H 4 Alejandro Carroll Wylie East HS - 5A 5A
Tenor Saxophone - A 5 Fernando Palacios Connally HS - 5A 5A
Tenor Saxophone - C 6 Wyland Diehl Dripping Springs HS - 5A 5A
Tenor Saxophone - G 7 Cyrius Ramdass Paetow HS - 5A 5A
Tenor Saxophone - B 8 Maxime Laurent Monterey HS - 5A 5A
Baritone Saxophone - Zone 1
The entire listening, tabulation, and posting was completed at 3:25 pm on 1/12/2020.
Section - Audition ID Rank Name School - Class Track Class Advance Organization Chair
Baritone Saxophone - E 1 Natalie Wilson Creekview HS - 5A 5A All-State 5A All-State 1
Baritone Saxophone - H 2 Eden Ramirez Roma HS - 5A 5A All-State 5A All-State 2
Baritone Saxophone - F 3 Matthew Sligar McKinney North HS - 5A 5A All-State 5A All-State 3
Baritone Saxophone - B 4 Micah Watson Hallsville HS - 5A 5A
Baritone Saxophone - A 5 Ohany Acosta Brenham HS - 5A 5A
Baritone Saxophone - G 6 Connor Gross Amarillo HS - 5A 5A
Baritone Saxophone - C 7 Dylan Willis Shadow Creek HS - 5A 5A
Baritone Saxophone - D 8 Christopher Alonso Lanier HS - 5A 5A
Bass Trombone - Zone 1
The entire listening, tabulation, and posting was completed at 3:25 pm on 1/12/2020.
Section - Audition ID Rank Name School - Class Track Class Advance Organization Chair
Bass Trombone - D 1 Dylan Halliday North Lamar HS - 4A 5A All-State 5A All-State 1
Bass Trombone - B 2 Agustin Martinez Timberview HS - 5A 5A All-State 5A All-State 2
Bass Trombone - A 3 Juan Hermosillo Lopez HS - 5A 5A All-State 5A All-State 3
Bass Trombone - F 4 Damon Butler Crosby HS - 5A 5A
Bass Trombone - E 5 Keelson Engles Hutto HS - 5A 5A
Bass Trombone - C 6 Will Dubon Terry HS - 5A 5A
Bass Trombone - G 7 Jonathan Hernandez Hanks HS - 5A 5A
Bass Trombone - H 8 Felix Jarrett Rouse HS - 5A 5A