Honor Band Entry List

Below is a list of Honor Band entries and results received as of 8/19/2022 at 9:50:42 PM. Results are available after the region/area hearings are complete and the information has been sent to TMEA.

Entry list by classification.

For Honor Band rules and entry links, click here.

2C, 3C, 5A, 6A Areas: A | B | C | D | E | F | G| H
1C, 1A/2A, 3A, 4A Areas: AB | CD | EG | FH |

Area A

Area A Hearing (Listening Center 1 - Abilene)
Wednesday, June 22, 2022–Thursday, June 23, 2022
Location: Abilene Christian University
Chair: Mr. Steven Dojahn
Address: 5407 Wimberley St
Odessa, TX  79762-4505

Region 1

Region 1 Hearing: Saturday, June 4, 2022, Tascosa High School
Chair: Justin Nuckols
Address: 6405 Bayswater
Amarillo, TX  79109

Class 2C

Canyon JH Honors Band, Canyon JH, Canyon ISD
Eric Perez, Director
Advance to Area
Audio File Upload Complete
Entry Document Upload Complete

Region 16

Region 16 Hearing: Saturday, June 4, 2022, Monterey HS
Chair: Melanie Settle
Address: 2004 19th street
Lubbock, TX  79401

Class 2C

Symphonic Band, Terra Vista MS, Frenship ISD
Roel Sanchez, Director
Advance to Area
Audio File Upload Complete
Entry Document Upload Complete
Honors Band, Frenship MS, Frenship ISD
Kyle Billett, Director
Advance to Area
Advance to State Prelims
Advance to State Finals
Audio File Upload Complete
Entry Document Upload Complete

Region 22

Region 22 Hearing: Wednesday, June 1, 2022, Hanks HS
Chair: Horacio Gomez
Address: 1807 Ben Hogan
El Paso, TX  79935

Class 6A

Varsity Band, Eastlake HS, Socorro ISD
Nicholas Flood, Director
Advance to Area
Advance to State Prelims
Audio File Upload Complete
Entry Document Upload Complete
2C, 3C, 5A, 6A Areas: A | B | C | D | E | F | G| H
1C, 1A/2A, 3A, 4A Areas: AB | CD | EG | FH |

Area B

Area B Hearing (Listening Center 1 - Abilene)
Wednesday, June 22, 2022–Thursday, June 23, 2022
Location: Abilene Christian University
Chair: Mr. Steven Dojahn
Address: 5407 Wimberley St
Odessa, TX  79762-4505

Region 5

Region 5 Hearing: Thursday, June 2, 2022, Summit High School
Chair: Chris Kanicki - Band Division Chairman
Address: 1071 Turner Warnell Rd.
Arlington, TX  76001

Class 6A

Wind Ensemble, South Grand Prairie HS, Grand Prairie ISD
Michelle Ross, Director
Advance to Area
Audio File Upload Complete
Entry Document Upload Complete
Wind Symphony, Lake Ridge HS, Mansfield ISD
Bradley Bonebrake, Director
Advance to Area
Advance to State Prelims
Audio File Upload Complete
Entry Document Upload Complete

Class 2C

Wind Ensemble, Monnig MS, Fort Worth ISD
Trevor Tolman, Director
Advance to Area
Audio File Upload Complete
Entry Document Upload Complete
Symphonic Band, Reagan MS, Grand Prairie ISD
Jessica Leutwyler, Director
Advance to Area
Audio File Upload Complete
Entry Document Upload Complete
Wind Ensemble, Stripling MS, Fort Worth ISD
Francisco Rodriguez, Director
Advance to Area
Audio File Upload Complete
Entry Document Upload Complete
Honors Band, Dieterich MS, Midlothian ISD
Andrea Tenant, Director
Audio Upload Incomplete
Entry Document Upload Incomplete
Deadline: 06/01/2022

Region 24

Region 24 Hearing: Wednesday, June 1, 2022, Little Elm High School
Chair: Brian Teed
Address: PO Box 1358
Frisco, TX  75034

Class 6A

Honors Band, McKinney Boyd HS, McKinney ISD
Travis Treadwell, Director
Advance to Area
Audio File Upload Complete
Entry Document Upload Complete
McKinney High School Honors Band, McKinney HS, McKinney ISD
Ken Ringel, Director
Advance to Area
Audio File Upload Complete
Entry Document Upload Complete

Class 2C

Wind Symphony, Cobb MS, Frisco ISD
Elizabeth Treadwell, Director
Advance to Area
Audio File Upload Complete
Entry Document Upload Complete
Symphonic Band, Griffin MS, Frisco ISD
Carolyn Cansler, Director
Advance to Area
Audio File Upload Complete
Entry Document Upload Complete
Wind Ensemble, Maus MS, Frisco ISD
Katherine Lewis, Director
Advance to Area
Audio File Upload Complete
Entry Document Upload Complete
Honor Band, Lawler MS, Frisco ISD
Christian Holzer, Director
Advance to Area
Advance to State Prelims
Advance to State Finals
Audio File Upload Complete
Entry Document Upload Complete
Wind Ensemble, Wester MS, Frisco ISD
Brad Smith, Director
Audio File Upload Complete
Entry Document Upload Complete

Region 30

Region 30 Hearing: Thursday, June 2, 2022, Keller Central High School
Chair: Joey Paul
Address: 1000 Bailey Ranch Road
Aledo, TX  76008

Class 6A

Wind Ensemble, Fossil Ridge HS, Keller ISD
Bradley Allen, Director
Advance to Area
Audio File Upload Complete
Entry Document Upload Complete
Keller Central Wind Ensemble, Central HS, Keller ISD
Kevin McNulty, Director
Advance to Area
Advance to State Prelims
Audio File Upload Complete
Entry Document Upload Complete
Wind Ensemble, Keller HS, Keller ISD
Mark McGahey, Director
Advance to Area
Advance to State Prelims
Audio File Upload Complete
Entry Document Upload Complete
Wind Symphony, Timber Creek HS, Keller ISD
James Barnes, Director
Audio Upload Incomplete
Entry Document Upload Incomplete
Deadline: 05/28/2022

Class 2C

Wind Ensemble, Indian Springs MS, Keller ISD
Sarah Chance, Director
Advance to Area
Audio File Upload Complete
Entry Document Upload Complete
Honors Band, Alvarado JH, Alvarado ISD
Megan Seymore, Director
Audio Upload Incomplete
Entry Document Upload Incomplete
Deadline: 05/28/2022

Region 31

Region 31 Hearing: Saturday, June 4, 2022, Grapevine High School
Chair: James Rees
Address: 3223 Mustang Drive
Grapevine, TX  76051

Class 6A

Wind Symphony, Coppell HS, Coppell ISD
Kim Shuttlesworth, Director
Advance to Area
Advance to State Prelims
Advance to State Finals
Audio File Upload Complete
Entry Document Upload Complete

Class 2C

Honors Band, Heritage MS, Grapevine-Colleyville ISD
Joshua Smith, Director
Advance to Area
Audio File Upload Complete
Entry Document Upload Complete
Honors Band, Smithfield MS, Birdville ISD
Joshua Schechter, Director
Advance to Area
Audio File Upload Complete
Entry Document Upload Complete
Honors Band, Colleyville MS, Grapevine-Colleyville ISD
Lauren Jones, Director
Advance to Area
Advance to State Prelims
Advance to State Finals
Audio File Upload Complete
Entry Document Upload Complete
Wind Ensemble, Dawson MS, Carroll ISD
Chase Howard, Director
Advance to Area
Advance to State Prelims
Advance to State Finals
Audio File Upload Complete
Entry Document Upload Complete
Honors Band, North Ridge MS, Birdville ISD
Jessica Shadman, Director
Audio File Upload Complete
Entry Document Upload Complete
2C, 3C, 5A, 6A Areas: A | B | C | D | E | F | G| H
1C, 1A/2A, 3A, 4A Areas: AB | CD | EG | FH |

Area AB

Area AB Hearing (Listening Center 1 - Abilene)
Wednesday, June 22, 2022–Thursday, June 23, 2022
Location: Abilene Christian University
Chair: Mr. Steven Dojahn
Address: 5407 Wimberley St
Odessa, TX  79762-4505

Region 1

Region 1 Hearing: Saturday, June 4, 2022, Tascosa High School
Chair: Justin Nuckols
Address: 6405 Bayswater
Amarillo, TX  79109

Class 4A

Canyon High School Honor Band, Canyon HS, Canyon Independent School District
Eric Rath, Director
Advance to Area
Advance to State Prelims
Advance to State Finals
Audio File Upload Complete
Entry Document Upload Complete

Region 5

Region 5 Hearing: Thursday, June 2, 2022, Summit High School
Chair: Chris Kanicki - Band Division Chairman
Address: 1071 Turner Warnell Rd.
Arlington, TX  76001

Class 4A

Wind Ensemble, Carter-Riverside HS, Fort Worth ISD
Jordan English, Director
Advance to Area
Advance to State Prelims
Advance to State Finals
Audio File Upload Complete
Entry Document Upload Complete

Region 6

Region 6 Hearing: Wednesday, June 1, 2022, Legacy HS
Chair: Steven Dojahn
Address: 5407 Wimberley St
Odessa, TX  79762

Class 1A/2A

Irion County High School Band, Irion County HS, Irion County ISD
Brian Tillman, Director
Advance to Area
Advance to State Prelims
Advance to State Finals
Audio File Upload Complete
Entry Document Upload Complete
Wildcat Band, Water Valley HS, Water Valley ISD
David Andrus, Director
Advance to Area
Advance to State Prelims
Advance to State Finals
Audio File Upload Complete
Entry Document Upload Complete

Region 7

Region 7 Hearing: Friday, June 3, 2022, Olney HS
Chair: Rodney D. Bennett
Address: 707 W. Howard St
Olney, TX  76374-1144

Class 1A/2A

Cisco High School Band, Cisco HS, Cisco ISD
Tony Dorsey, Director
Advance to Area
Advance to State Prelims
Advance to State Finals
Audio File Upload Complete
Entry Document Upload Complete
Symphonic Band, Olney HS, Olney ISD
Rodney Bennett, Director
Advance to Area
Advance to State Prelims
Advance to State Finals
Audio File Upload Complete
Entry Document Upload Complete
Band, Santo HS, Santo ISD
Mark Belding, Director
Advance to Area
Advance to State Prelims
Advance to State Finals
Audio File Upload Complete
Entry Document Upload Complete

Region 24

Region 24 Hearing: Wednesday, June 1, 2022, Little Elm High School
Chair: Brian Teed
Address: PO Box 1358
Frisco, TX  75034

Class 4A

Emerson High School Band, Emerson HS, Frisco ISD
Bryn Roberts, Director
Advance to Area
Advance to State Prelims
Advance to State Finals
Audio File Upload Complete
Entry Document Upload Complete

Region 30

Region 30 Hearing: Thursday, June 2, 2022, Keller Central High School
Chair: Joey Paul
Address: 1000 Bailey Ranch Road
Aledo, TX  76008

Class 4A

Wind Ensemble, Alvarado HS, Alvarado ISD
Patrick Dietz, Director
Advance to Area
Advance to State Prelims
Advance to State Finals
Audio File Upload Complete
Entry Document Upload Complete
2C, 3C, 5A, 6A Areas: A | B | C | D | E | F | G| H
1C, 1A/2A, 3A, 4A Areas: AB | CD | EG | FH |

Area C

Area C Hearing (Listening Center 2 - Dallas)
Wednesday, June 22, 2022–Thursday, June 23, 2022
Location: Duncanville HS
Chair: Mr. David Brandon
Address: 8619 Darrington Dr
Dallas, TX  75249-2624

Region 2

Region 2 Hearing: Wednesday, June 8, 2022, Lake Dallas High School
Chair: Denise Kennedy
Address: 2700 Cedar Creek Lane, Apt. 2212
Denton, TX  76210

Class 6A

Wind Symphony, Braswell HS, Denton ISD
Aaron Snipes, Director
Advance to Area
Audio File Upload Complete
Entry Document Upload Complete
Wind Symphony, Marcus HS, Lewisville ISD
Jeffrey Jones, Director
Advance to Area
Audio File Upload Complete
Entry Document Upload Complete
Wind Symphony, Flower Mound HS, Lewisville ISD
Brent Biskup, Director
Advance to Area
Advance to State Prelims
Advance to State Finals
Audio File Upload Complete
Entry Document Upload Complete
Wind Symphony, Hebron HS, Lewisville ISD
Andrew Sealy, Director
Advance to Area
Advance to State Prelims
Advance to State Finals
Honor Band
Audio File Upload Complete
Entry Document Upload Complete

Class 2C

Honor Winds, Creek Valley MS, Lewisville ISD
Kim Cooley, Director
Advance to Area
Audio File Upload Complete
Entry Document Upload Complete
Honor Winds, McKamy MS, Lewisville ISD
Russell Cote, Director
Advance to Area
Audio File Upload Complete
Entry Document Upload Complete
Honors Band, Arbor Creek MS, Lewisville ISD
Kimberly Beene, Director
Advance to Area
Advance to State Prelims
Advance to State Finals
Audio File Upload Complete
Entry Document Upload Complete

Region 3

Region 3 Hearing: Sunday, June 5, 2022, Sachse HS
Chair: Rene Lira
Address: 4700 President George Bush Hwy
ROWLETT, TX  75089

Class 6A

Wind Ensemble, Lakeview Centennial HS, Garland ISD
Jared Hudler, Director
Advance to Area
Audio File Upload Complete
Entry Document Upload Complete
Wind Ensemble, North Garland HS, Garland ISD
Cameron Green, Director
Advance to Area
Audio File Upload Complete
Entry Document Upload Complete
Wind Ensemble, Rockwall HS, Rockwall ISD
Brandon Downs, Director
Advance to Area
Audio File Upload Complete
Entry Document Upload Complete
Wind Ensemble, Rockwall-Heath HS, Rockwall ISD
Christopher Loyd, Director
Advance to Area
Audio File Upload Complete
Entry Document Upload Complete

Class 2C

Honors Band, Coyle MS, Garland ISD
Heather McHenry, Director
Advance to Area
Audio File Upload Complete
Entry Document Upload Complete

Region 25

Region 25 Hearing: Thursday, June 9, 2022, McMillan JH
Chair: Glenn Lambert, Band Chair
Address: 951 S. Ballard St.
Wylie, TX  75098

Class 6A

Wind Ensemble, Allen HS, Allen ISD
Philip Obado, Director
Advance to Area
Audio File Upload Complete
Entry Document Upload Complete
Wind Ensemble, Plano East Sr HS, Plano ISD
John Brennan, Director
Advance to Area
Audio File Upload Complete
Entry Document Upload Complete
Wind Ensemble, Plano West Sr HS, Plano ISD
Jackie Digby, Director
Advance to Area
Audio File Upload Complete
Entry Document Upload Complete
Wind Symphony, Wylie HS, Wylie (Wylie) ISD
Todd Dixon, Director
Advance to Area
Advance to State Prelims
Audio File Upload Complete
Entry Document Upload Complete
2C, 3C, 5A, 6A Areas: A | B | C | D | E | F | G| H
1C, 1A/2A, 3A, 4A Areas: AB | CD | EG | FH |

Area D

Area D Hearing (Listening Center 2 - Dallas)
Wednesday, June 22, 2022–Thursday, June 23, 2022
Location: Duncanville HS
Chair: Mr. David Brandon
Address: 8619 Darrington Dr
Dallas, TX  75249-2624

Region 8

Region 8 Hearing: Thursday, June 2, 2022, Pflugerville HS
Chair: Bre Osbourn
Address: 2701 Apple Creek Cir.
Bryan, TX  77802

Class 2C

Symphonic Band, China Spring MS, China Spring ISD
Rachel Berg, Director
Advance to Area
Audio File Upload Complete
Entry Document Upload Complete

Region 20

Region 20 Hearing: Monday, June 6, 2022, Duncanville HS
Chair: David Brandon
Address: 900 W Camp Wisdom Rd
Duncanville, TX, TX  75116

Class 6A

L.V. Berkner High School Symphonic Band I, Berkner HS, Richardson ISD
Jason Schayot, Director
Advance to Area
Audio File Upload Complete
Entry Document Upload Complete
Wind Symphony, Richardson HS, Richardson ISD
Christopher Bronson, Director
Advance to Area
Audio File Upload Complete
Entry Document Upload Complete
Wind Ensemble, Waxahachie HS, Waxahachie ISD
Richard Armstrong, Director
Advance to Area
Audio File Upload Complete
Entry Document Upload Complete
Wind Ensemble, Pearce HS, Richardson ISD
Dimitrios Icossipentarhos, Director
Advance to Area
Advance to State Prelims
Advance to State Finals
Audio File Upload Complete
Entry Document Upload Complete
Wind Ensemble, Lake Highlands HS, Richardson ISD
Reagan Brumley, Director
Audio File Upload Complete
Entry Document Upload Complete

Class 2C

Symphonic Band, Coleman MS, Waxahachie ISD
David Ingram, Director
Advance to Area
Advance to State Prelims
Advance to State Finals
Audio File Upload Complete
Entry Document Upload Complete

Region 21

Region 21 Hearing: Wednesday, June 8, 2022, Lindale HS
Chair: Attn: Steven Moore
Address: P.O. Box 370
Lindale, TX  75771

Class 6A

Wind Ensemble, Tyler Legacy HS, Tyler ISD
Sam Labordus, Director
Advance to Area
Audio File Upload Complete
Entry Document Upload Complete

Class 2C

Symphonic Band, Bullard MS, Bullard ISD
Christopher Murray, Director
Advance to Area
Audio File Upload Complete
Entry Document Upload Complete
Honors Band, Chapel Hill JH, Chapel Hill (Tyler) ISD
Jaylon Stewart, Director
Advance to Area
Audio File Upload Complete
Entry Document Upload Complete
Henderson Middle School Wind Symphony, Henderson MS, Henderson ISD
Cody Sturdivant, Director
Advance to Area
Audio File Upload Complete
Entry Document Upload Complete
Symphonic Band, Foster MS, Longview ISD
Jada Alexander, Director
Advance to Area
Advance to State Prelims
Advance to State Finals
Audio File Upload Complete
Entry Document Upload Complete

Region 26

Region 26 Hearing: Friday, June 3, 2022, Pflugerville High School
Chair: Cathy Benford
Address: 15415 Craigs Crest Path
Pflugerville, TX  78660

Class 6A

Wind Ensemble, Westwood HS, Round Rock ISD
Thomas Turpin, Director
Advance to Area
Advance to State Prelims
Audio File Upload Complete
Entry Document Upload Complete

Class 2C

Honors Band, Grisham MS, Round Rock ISD
Liz Love, Director
Audio Upload Incomplete
Entry Document Upload Incomplete
Deadline: 05/31/2022
2C, 3C, 5A, 6A Areas: A | B | C | D | E | F | G| H
1C, 1A/2A, 3A, 4A Areas: AB | CD | EG | FH |

Area CD

Area CD Hearing (Listening Center 2 - Dallas)
Wednesday, June 22, 2022–Thursday, June 23, 2022
Location: Duncanville HS
Chair: Mr. David Brandon
Address: 8619 Darrington Dr
Dallas, TX  75249-2624

Region 2

Region 2 Hearing: Wednesday, June 8, 2022, Lake Dallas High School
Chair: Denise Kennedy
Address: 2700 Cedar Creek Lane, Apt. 2212
Denton, TX  76210

Class 4A

Honor Band, Krum HS, Krum ISD
Brandon Huff, Director
Advance to Area
Audio File Upload Complete
Entry Document Upload Complete
Wind Ensemble, Argyle HS, Argyle ISD
Jason Bird, Director
Advance to Area
Advance to State Prelims
Advance to State Finals
Honor Band
Audio File Upload Complete
Entry Document Upload Complete

Region 3

Region 3 Hearing: Sunday, June 5, 2022, Sachse HS
Chair: Rene Lira
Address: 4700 President George Bush Hwy
ROWLETT, TX  75089

Class 4A

Canton Symphonic Winds, Canton HS, Canton ISD
Mike Bartley, Director
Advance to Area
Advance to State Prelims
Audio File Upload Complete
Entry Document Upload Complete
Symphonic Band, Sunnyvale HS, Sunnyvale ISD
Jacob Pipak, Director
Advance to Area
Advance to State Prelims
Advance to State Finals
Audio File Upload Complete
Entry Document Upload Complete

Region 8

Region 8 Hearing: Thursday, June 2, 2022, Pflugerville HS
Chair: Bre Osbourn
Address: 2701 Apple Creek Cir.
Bryan, TX  77802

Class 4A

Wind Ensemble, China Spring HS, China Spring ISD
Marc Nichelson, Director
Advance to Area
Advance to State Prelims
Audio File Upload Complete
Entry Document Upload Complete

Region 21

Region 21 Hearing: Wednesday, June 8, 2022, Lindale HS
Chair: Attn: Steven Moore
Address: P.O. Box 370
Lindale, TX  75771

Class 4A

Henderson High School Varsity Band, Henderson HS, Henderson ISD
Craig Haynie, Director
Advance to Area
Audio File Upload Complete
Entry Document Upload Complete
Symphonic Band, Bullard HS, Bullard ISD
Gary Jordan, Director
Advance to Area
Advance to State Prelims
Audio File Upload Complete
Entry Document Upload Complete
Honors Band, Chapel Hill HS, Chapel Hill (Tyler) ISD
Joseph Hewitt, Director
Advance to Area
Advance to State Prelims
Advance to State Finals
Audio File Upload Complete
Entry Document Upload Complete
Lindale High School Wind Ensemble, Lindale HS, Lindale ISD
Steven Moore, Director
Advance to Area
Advance to State Prelims
Advance to State Finals
Audio File Upload Complete
Entry Document Upload Complete

Class 1A/2A

Symphonic Band, Beckville HS, Beckville ISD
Josh King, Director
Advance to Area
Advance to State Prelims
Advance to State Finals
Audio File Upload Complete
Entry Document Upload Complete
Carlisle HS Band, Carlisle HS, Carlisle HS
Christopher Clifton, Director
Advance to Area
Advance to State Prelims
Advance to State Finals
Honor Band
Audio File Upload Complete
Entry Document Upload Complete
Tenaha HS Band, Tenaha HS, Tenaha ISD
Brian Sours, Director
Advance to Area
Advance to State Prelims
Advance to State Finals
Audio File Upload Complete
Entry Document Upload Complete
Symphonic Band, Timpson HS, Timpson ISD
Deshmond Johnson, Director
Advance to Area
Advance to State Prelims
Advance to State Finals
Audio File Upload Complete
Entry Document Upload Complete

Region 25

Region 25 Hearing: Thursday, June 9, 2022, McMillan JH
Chair: Glenn Lambert, Band Chair
Address: 951 S. Ballard St.
Wylie, TX  75098

Class 4A

Wind Ensemble, Melissa HS, Melissa ISD
Jerry Whorton, Director
Advance to Area
Advance to State Prelims
Advance to State Finals
Audio File Upload Complete
Entry Document Upload Complete
2C, 3C, 5A, 6A Areas: A | B | C | D | E | F | G| H
1C, 1A/2A, 3A, 4A Areas: AB | CD | EG | FH |

Area E

Area E Hearing (Listening Center 4 - San Antonio)
Wednesday, June 22, 2022–Thursday, June 23, 2022
Location: Alamo Heights HS
Chair: David Stephenson
Address: 21543 Rio Comal
San Antonio, TX  78259-2648

Region 12

Region 12 Hearing: Wednesday, June 1, 2022, Alamo Heights HS
Chair: David Stephenson
Address: 17318 Springhill Dr
San Antonio, TX  78232

Class 6A

Churchill Wind Ensemble, Churchill HS, North East ISD
Amanda Stevenson, Director
Advance to Area
Audio File Upload Complete
Entry Document Upload Complete
Wind Ensemble, Douglas MacArthur HS, North East ISD
Hector Trevino, Director
Advance to Area
Audio File Upload Complete
Entry Document Upload Complete
Wind Ensemble, Reagan HS, North East ISD
Gregory White, Director
Advance to Area
Audio File Upload Complete
Entry Document Upload Complete
Wind Ensemble, Claudia Taylor Johnson HS, North East ISD
Jarrett Lipman, Director
Advance to Area
Advance to State Prelims
Advance to State Finals
Audio File Upload Complete
Entry Document Upload Complete

Class 2C

Varsity Band, Krueger MS, North East ISD
Victoria Watson, Director
Advance to Area
Audio File Upload Complete
Entry Document Upload Complete
Honor Band, Barnes MS, Seguin ISD
Sean Moriarty, Director
Audio File Upload Complete
Entry Document Upload Incomplete
Deadline: 06/01/2022

Region 32

Region 32 Hearing: Friday, June 3, 2022, Leander High School
Chair: Robert Selaiden
Address: 3301 S. Bagdad Rd.
Leander, TX  78641

Class 6A

Wind Ensemble, Lake Travis HS, Lake Travis ISD
Richard Hicks, Director
Advance to Area
Audio File Upload Complete
Entry Document Upload Complete
Wind Ensemble, Westlake HS, Eanes ISD
Kerry Taylor, Director
Advance to Area
Audio File Upload Complete
Entry Document Upload Complete
Wind Ensemble, Vista Ridge HS, Leander ISD
Bryan Christian, Director
Advance to Area
Advance to State Prelims
Advance to State Finals
Audio File Upload Complete
Entry Document Upload Complete

Class 2C

Honors Band, Bee Cave MS, Lake Travis ISD
Gregory Demoore, Director
Advance to Area
Audio File Upload Complete
Entry Document Upload Complete
Wind Ensemble, West Ridge MS, Eanes ISD
Alanna Tate Kumme, Director
Advance to Area
Audio File Upload Complete
Entry Document Upload Complete
Wind Ensemble, Four Points MS, Leander ISD
Jessica Gonzales, Director
Advance to Area
Advance to State Prelims
Advance to State Finals
Audio File Upload Complete
Entry Document Upload Complete
Wind Ensemble, Wiley MS, Leander ISD
Taylor Williamson, Director
Advance to Area
Advance to State Prelims
Advance to State Finals
Honor Band
Audio File Upload Complete
Entry Document Upload Complete
Wind Ensemble, Marble Falls MS, Marble Falls ISD
Rachel Faehnle, Director
Audio Upload Incomplete
Entry Document Upload Incomplete
Deadline: 05/31/2022
2C, 3C, 5A, 6A Areas: A | B | C | D | E | F | G| H
1C, 1A/2A, 3A, 4A Areas: AB | CD | EG | FH |

Area G

Area G Hearing (Listening Center 4 - San Antonio)
Wednesday, June 22, 2022–Thursday, June 23, 2022
Location: Alamo Heights HS
Chair: David Stephenson
Address: 21543 Rio Comal
San Antonio, TX  78259-2648

Region 14

Region 14 Hearing: Friday, June 10, 2022, United I.S.D. Student Activity Complex
Chair: John J. Mallon
Address: 2811 United Ave
Laredo, TX  78045

Class 6A

Honors Wind Ensemble, Alexander HS, United ISD
Joshua Martinez, Director
Advance to Area
Audio File Upload Complete
Entry Document Upload Complete
Honors Wind Ensemble, Nixon HS, Laredo ISD
Juan Sosa, Director
Advance to Area
Audio File Upload Complete
Entry Document Upload Complete
Wind Ensemble, United HS, United ISD
John Mallon, Director
Advance to Area
Advance to State Prelims
Audio File Upload Complete
Entry Document Upload Complete

Class 2C

Honor Winds, Perales MS, United ISD
Alejandro Mireles, Director
Advance to Area
Audio File Upload Complete
Entry Document Upload Complete
Honor Band, Clark MS, United ISD
Gilbert Cuellar, Director
Advance to Area
Advance to State Prelims
Advance to State Finals
Audio File Upload Complete
Entry Document Upload Complete

Region 15

Region 15 Hearing: Wednesday, June 8, 2022, Pioneer HS
Chair: Arnold Salinas
Address: 4705 Magnolia Ave. Apt. 1
McAllen, TX  78501

Class 6A

Honors Band, Edinburg HS, Edinburg CISD
Jason Rogers, Director
Advance to Area
Audio File Upload Complete
Entry Document Upload Complete
Wind Ensemble, Edinburg North HS, Edinburg CISD
Chad Dempsey, Director
Advance to Area
Audio File Upload Complete
Entry Document Upload Complete
Wind Ensemble, Mission HS, Mission CISD
Samuel Hjort, Director
Advance to Area
Audio File Upload Complete
Entry Document Upload Complete

Class 2C

Honors Band, Morris MS, McAllen ISD
Dorina Kingston, Director
Advance to Area
Audio File Upload Complete
Entry Document Upload Complete

Region 28

Region 28 Hearing: Thursday, June 9, 2022, Harlingen CISD Performing Arts Center
Chair: Michael A. Garcia
Address: 957 Pine Bluff Dr.
Brownsville, TX  78526

Class 6A

Honors' Band, Harlingen HS, Harlingen CISD
Maria Coronado, Director
Advance to Area
Audio File Upload Complete
Entry Document Upload Complete
Harlingen South Wind Ensemble, Harlingen HS South, Harlingen CISD
Rogelio Barajas, Director
Advance to Area
Audio File Upload Complete
Entry Document Upload Complete
Wind Ensemble, Hanna HS, Brownsville ISD
Dennis Ewing, Director
Advance to Area
Advance to State Prelims
Audio File Upload Complete
Entry Document Upload Complete
Wind Symphony, Rivera ECHS, Brownsville ISD
Alex Torres, Director
Advance to Area
Advance to State Prelims
Audio File Upload Complete
Entry Document Upload Complete

Class 2C

Honors Band, Lucio MS, Brownsville ISD
Genesis Blanco-Carpio, Director
Advance to Area
Audio File Upload Complete
Entry Document Upload Complete
Symphonic Band, Stell MS, Brownsville ISD
Benita Trevino, Director
Advance to Area
Audio File Upload Complete
Entry Document Upload Complete
Symphonic Band, Filemon B. Vela MS, Brownsville ISD
Mario Sarmiento, Director
Advance to Area
Advance to State Prelims
Advance to State Finals
Audio File Upload Complete
Entry Document Upload Complete
2C, 3C, 5A, 6A Areas: A | B | C | D | E | F | G| H
1C, 1A/2A, 3A, 4A Areas: AB | CD | EG | FH |

Area EG

Area EG Hearing (Listening Center 4 - San Antonio)
Wednesday, June 22, 2022–Thursday, June 23, 2022
Location: Alamo Heights HS
Chair: David Stephenson
Address: 21543 Rio Comal
San Antonio, TX  78259-2648

Region 12

Region 12 Hearing: Wednesday, June 1, 2022, Alamo Heights HS
Chair: David Stephenson
Address: 17318 Springhill Dr
San Antonio, TX  78232

Class 4A

Wind Ensemble, Davenport HS, Comal ISD
Jeffrey Keyes, Director
Advance to Area
Advance to State Prelims
Audio File Upload Complete
Entry Document Upload Complete
Wind Ensemble, La Vernia HS, La Vernia ISD
Patrick Atkins, Director
Advance to Area
Advance to State Prelims
Audio File Upload Complete
Entry Document Upload Complete

Region 14

Region 14 Hearing: Friday, June 10, 2022, United I.S.D. Student Activity Complex
Chair: John J. Mallon
Address: 2811 United Ave
Laredo, TX  78045

Class 4A

Honors Band, Tuloso-Midway HS, Tuloso-Midway ISD
Ralph Morales, Director
Advance to Area
Advance to State Prelims
Audio File Upload Complete
Entry Document Upload Complete

Class 1A/2A

High School Band, Kaufer ECHS, Riviera ISD
Roel Saenz, Director
Advance to Area
Advance to State Prelims
Advance to State Finals
Audio File Upload Complete
Entry Document Upload Complete
Three Rivers High School Band, Three Rivers HS, Three Rivers ISD
Meagan Stephens, Director
Advance to Area
Advance to State Prelims
Advance to State Finals
Audio File Upload Complete
Entry Document Upload Complete

Region 15

Region 15 Hearing: Wednesday, June 8, 2022, Pioneer HS
Chair: Arnold Salinas
Address: 4705 Magnolia Ave. Apt. 1
McAllen, TX  78501

Class 4A

Grulla Wind Ensemble, Grulla HS, Rio Grande City CISD
Jerry Guerra, Director
Advance to Area
Advance to State Prelims
Audio File Upload Complete
Entry Document Upload Complete

Region 18

Region 18 Hearing: Saturday, June 4, 2022, Lehman High School
Chair: Nate Smith
Address: 1700 Lehman Road
Kyle, TX  78640

Class 1A/2A

Symphonic Band, Shiner HS, Shiner ISD
Zachary Sims, Director
Advance to Area
Advance to State Prelims
Advance to State Finals
Audio File Upload Complete
Entry Document Upload Complete

Region 28

Region 28 Hearing: Thursday, June 9, 2022, Harlingen CISD Performing Arts Center
Chair: Michael A. Garcia
Address: 957 Pine Bluff Dr.
Brownsville, TX  78526

Class 4A

Wind Ensemble, Port Isabel HS, Point Isabel ISD
Ronnie Rios, Director
Advance to Area
Advance to State Prelims
Audio File Upload Complete
Entry Document Upload Complete

Region 29

Region 29 Hearing: Saturday, June 4, 2022, TBD
Chair: Dr. Andrew Lee Tucker
Address: 14350 Culebra Rd
San Antonio, TX  78253

Class 4A

Boerne High School Wind Ensemble, Boerne HS, Boerne ISD
Daniel Person, Director
Advance to Area
Advance to State Prelims
Audio File Upload Complete
Entry Document Upload Complete

Region 32

Region 32 Hearing: Friday, June 3, 2022, Leander High School
Chair: Robert Selaiden
Address: 3301 S. Bagdad Rd.
Leander, TX  78641

Class 1A/2A

Golden Armadillo Band, San Saba HS, San Saba ISD
Chans Moellendorf, Director
Advance to Area
Advance to State Prelims
Advance to State Finals
Audio File Upload Complete
Entry Document Upload Complete
2C, 3C, 5A, 6A Areas: A | B | C | D | E | F | G| H
1C, 1A/2A, 3A, 4A Areas: AB | CD | EG | FH |

Area F

Area F Hearing (Listening Center 3 - Houston)
Wednesday, June 22, 2022–Thursday, June 23, 2022
Location: Tomball Memorial HS
Chair: Mr. Todd Clearwater
Address: 18527 Hiddenbay Way
Spring, TX  77379-4077

Region 9

Region 9 Hearing: Monday, June 6, 2022, Tomball Memorial HS
Chair: Dawn Martinez
Address: 7325 Masquerade Lane
Conroe, TX  77304

Class 6A

Wind Ensemble, Klein HS, Klein ISD
Chris Lambrecht, Director
Advance to Area
Audio File Upload Complete
Entry Document Upload Complete
Wind Ensemble, Oak Ridge HS, Conroe ISD
Jerriald Dillard, Director
Advance to Area
Audio File Upload Complete
Entry Document Upload Complete
Wind Ensemble, College Park HS, Conroe ISD
Jeffrey Gorring, Director
Advance to Area
Advance to State Prelims
Advance to State Finals
Audio File Upload Complete
Entry Document Upload Complete
Wind Symphony, Tomball Memorial HS, Tomball ISD
Andrew Easton, Director
Advance to Area
Advance to State Prelims
Audio File Upload Complete
Entry Document Upload Complete

Class 2C

Wind Ensemble, Splendora JH, Splendora ISD
Michael Lehew, Director
Advance to Area
Audio File Upload Complete
Entry Document Upload Complete
Honors Band, Creekside Park JH, Tomball ISD
Rasheed Akande, Director
Advance to Area
Advance to State Prelims
Advance to State Finals
Audio File Upload Complete
Entry Document Upload Complete

Region 10

Region 10 Hearing: Thursday, June 2, 2022, Port Neches - Groves High School
Chair: Alex Wells
Address: 1401 Merriman St
Port Neches, TX  77651

Class 2C

Honors Band, Groves MS, Port Neches-Groves ISD
Austin Wolfe, Director
Advance to Area
Audio File Upload Complete
Entry Document Upload Complete
Port Neches Middle School, Port Neches MS, Port Neches-Groves ISD
Matthew LeBlanc, Director
Advance to Area
Audio File Upload Complete
Entry Document Upload Complete
Honors Band, Central MS, Nederland ISD
Eric Rose, Director
Advance to Area
Advance to State Prelims
Advance to State Finals
Audio File Upload Complete
Entry Document Upload Complete

Region 27

Region 27 Hearing: Wednesday, June 1, 2022, Jersey Village High School
Chair: Tom Harrington
Address: 13550 Woods Spillane Blvd.
Cypress, Tx  77429

Class 6A

Wind Ensemble, Cy-Fair HS, Cypress-Fairbanks ISD
John Nelson, Director
Advance to Area
Audio File Upload Complete
Entry Document Upload Complete
Wind Ensemble, Cypress Ridge HS, Cypress-Fairbanks ISD
Armando Robledo, Director
Advance to Area
Audio File Upload Complete
Entry Document Upload Complete
Wind Ensemble, Langham Creek HS, Cypress-Fairbanks ISD
Marshall Thomas, Director
Advance to Area
Audio File Upload Complete
Entry Document Upload Complete
Wind Ensemble, Cypress Woods HS, Cypress-Fairbanks ISD
Thomas Harrington, Director
Advance to Area
Advance to State Prelims
Advance to State Finals
Audio File Upload Complete
Entry Document Upload Complete
Wind Symphony, Bridgeland HS, Cypress-Fairbanks ISD
Shawn McAnear, Director
Audio File Upload Complete
Entry Document Upload Complete
Wind Ensemble, Cypress Ranch HS, Cypress-Fairbanks ISD
Alex Denton, Director
Audio File Upload Complete
Entry Document Upload Complete
Wind Ensemble, Jersey Village HS, Cypress-Fairbanks ISD
Carter Frederick, Director
Audio File Upload Complete
Entry Document Upload Complete

Region 33

Region 33 Hearing: Friday, June 3, 2022, North Shore Senior High School
Chair: Shane Goforth
Address: 353 N Castlegory
Houston, TX  77049

Class 6A

Wind Ensemble, Andy Dekaney HS, Spring ISD
Chase Giddings, Director
Advance to Area
Audio File Upload Complete
Entry Document Upload Complete
Wind Ensemble, Benjamin O. Davis HS, Aldine ISD
Rod Soto, Director
Advance to Area
Audio File Upload Complete
Entry Document Upload Complete

Class 2C

Symphonic Band, Bailey MS, Spring ISD
Stephanie Boothman, Director
Advance to Area
Audio File Upload Complete
Entry Document Upload Complete
Symphonic Band, Dueitt MS, Spring ISD
Robert Munoz, Director
Advance to Area
Audio File Upload Complete
Entry Document Upload Complete
Honor Band, White Oak MS, New Caney ISD
Amy Burleson, Director
Advance to Area
Audio File Upload Complete
Entry Document Upload Complete
2C, 3C, 5A, 6A Areas: A | B | C | D | E | F | G| H
1C, 1A/2A, 3A, 4A Areas: AB | CD | EG | FH |

Area H

Area H Hearing (Listening Center 3 - Houston)
Wednesday, June 22, 2022–Thursday, June 23, 2022
Location: Tomball Memorial HS
Chair: Mr. Todd Clearwater
Address: 18527 Hiddenbay Way
Spring, TX  77379-4077

Region 13

Region 13 Hearing: Thursday, June 2, 2022, Travis High School
Chair: Taylor Smith/Travis HS
Address: 11111 Harlem Road
Richmond, TX  77406

Class 6A

Symphonic Band, Clements HS, Fort Bend ISD
Jeff Johnson, Director
Advance to Area
Audio File Upload Complete
Entry Document Upload Complete

Region 17

Region 17 Hearing: Wednesday, June 8, 2022, Clear Springs High School
Chair: Tate Fincher
Address: 2305 E. Main
League City, Tx  77573

Class 6A

Wind Ensemble, Clear Falls HS, Clear Creek ISD
Brian Moreno, Director
Advance to Area
Audio File Upload Complete
Entry Document Upload Complete
Wind Ensemble, Clear Springs HS, Clear Creek ISD
Lester Williams, Director
Advance to Area
Audio File Upload Complete
Entry Document Upload Complete
Wind Symphony, Shadow Creek HS, Alvin ISD
Joshua Mooney, Director
Advance to Area
Audio File Upload Complete
Entry Document Upload Complete
Wind Ensemble, Clear Lake HS, Clear Creek ISD
John Pearce, Director
Advance to Area
Advance to State Prelims
Audio File Upload Complete
Entry Document Upload Complete
Wind Ensemble, Clear Brook HS, Clear Creek ISD
Brad Hughes, Director
Audio File Upload Complete
Entry Document Upload Complete
Wind Symphony, Clear Creek HS, Clear Creek ISD
Tate Fincher, Director
Audio File Upload Complete
Entry Document Upload Complete

Class 2C

Wind ensemble, Brookside IS, Clear Creek ISD
Andie Troutman, Director
Advance to Area
Audio File Upload Complete
Entry Document Upload Complete
Wind Ensemble, Clear Creek IS, Clear Creek ISD
Chad Bowen, Director
Advance to Area
Audio File Upload Complete
Entry Document Upload Complete
Symphonic Band, Fairview JH, Alvin ISD
Jeremy Kitchens, Director
Advance to Area
Audio File Upload Complete
Entry Document Upload Complete
Symphonic Band, Creekside IS, Clear Creek ISD
Ana Tran, Director
Advance to Area
Advance to State Prelims
Advance to State Finals
Audio File Upload Complete
Entry Document Upload Complete

Region 19

Region 19 Hearing: Monday, June 6, 2022, Barbers Hill HS
Chair: Kevin Stone
Address: 9600 Eagle Drive
Mont Belvieu, TX  77580

Class 6A

Symphonic Band, Deer Park HS, Deer Park ISD
Gary Hebert, Director
Advance to Area
Audio File Upload Complete
Entry Document Upload Complete
Wind Ensemble, Dawson HS, Pearland ISD
Aaron Brown, Director
Advance to Area
Advance to State Prelims
Advance to State Finals
Audio File Upload Complete
Entry Document Upload Complete

Class 2C

Symphonic Band, Barbers Hill MS North, Barbers Hill ISD
Cameron Wolfe, Director
Advance to Area
Audio File Upload Complete
Entry Document Upload Complete
Wind Ensemble, Bonnette JH, Deer Park ISD
Trenton Petry, Director
Advance to Area
Audio File Upload Complete
Entry Document Upload Complete

Region 23

Region 23 Hearing: Monday, June 6, 2022, Waltrip High School
Chair: Jesse Espinosa, Region Band Chair
Address: 7831 Longshire Lane
Houston, TX  77040

Class 6A

Wind Ensemble, Taylor HS, Katy ISD
Michael Ary, Director
Advance to Area
Audio File Upload Complete
Entry Document Upload Complete
Wind Symphony, Tompkins HS, Katy ISD
Stephen Bond, Director
Advance to Area
Advance to State Prelims
Advance to State Finals
Audio File Upload Complete
Entry Document Upload Complete

Class 2C

Honors Band, Memorial Parkway JH, Katy ISD
David Lorine, Director
Advance to Area
Advance to State Prelims
Advance to State Finals
Audio File Upload Complete
Entry Document Upload Complete
2C, 3C, 5A, 6A Areas: A | B | C | D | E | F | G| H
1C, 1A/2A, 3A, 4A Areas: AB | CD | EG | FH |

Area FH

Area FH Hearing (Listening Center 3 - Houston)
Wednesday, June 22, 2022–Thursday, June 23, 2022
Location: Tomball Memorial HS
Chair: Mr. Todd Clearwater
Address: 18527 Hiddenbay Way
Spring, TX  77379-4077

Region 10

Region 10 Hearing: Thursday, June 2, 2022, Port Neches - Groves High School
Chair: Alex Wells
Address: 1401 Merriman St
Port Neches, TX  77651

Class 4A

Wind Ensemble, Bridge City HS, Bridge City ISD
Tami Goss, Director
Advance to Area
Advance to State Prelims
Advance to State Finals
Audio File Upload Complete
Entry Document Upload Complete
Vidor High School Wind Ensemble, Vidor HS, Vidor ISD
Kara Phillips, Director
Advance to Area
Advance to State Prelims
Audio File Upload Complete
Entry Document Upload Complete
Wind Ensemble, Little Cypress-Mauriceville HS, Little Cypress-Mauriceville CISD
Jose Ochoa, Director
Audio Upload Incomplete
Entry Document Upload Incomplete
Deadline: 05/25/2022

Region 13

Region 13 Hearing: Thursday, June 2, 2022, Travis High School
Chair: Taylor Smith/Travis HS
Address: 11111 Harlem Road
Richmond, TX  77406

Class 4A

Symphonic Band, Brazosport HS, Brazosport (Brazosport HS) ISD
Dennis Boucher, Director
Advance to Area
Advance to State Prelims
Audio File Upload Complete
Entry Document Upload Complete
Wind Ensemble, Thomas Randle HS, Lamar CISD
Chris Crummel, Director
Advance to Area
Advance to State Prelims
Audio File Upload Complete
Entry Document Upload Complete

Region 27

Region 27 Hearing: Wednesday, June 1, 2022, Jersey Village High School
Chair: Tom Harrington
Address: 13550 Woods Spillane Blvd.
Cypress, Tx  77429

Class 4A

Symphonic Band, Navasota HS, Navasota ISD
David Holland, Director
Advance to Area
Advance to State Prelims
Audio File Upload Complete
Entry Document Upload Complete